Trablusgarp Savaşı Özeti

TRABLUSGARP SAVAŞI ÖZETİ

Trablusgarp Savaşı 1911-1912 yılları arasında Osmanlı Devleti ile İtalya arasında yapılmıştır. Savaşın meydana gelmesinde en büyük etken İtalya’nın sömürgeci politika izlemesi ve pazar arayışında peşinde başarı kazanabileceğine inandığı Trablusgarp’a asker çıkarması olmuştur.

İtalya ve Rusya 1909 yılında imzaladıkları Racconigi Antlaşması ile Rusya İtalya’nın Trablusgarp’taki menfaatlerini, İtalya ise Rusya’nın boğazlardaki menfaatlerini tanımış, karşılıklı güven ve destek sözleri iki ülkeyi de rahatlatmıştır.

İtalya Habeşistan’da aldığı yenilgi üzerine Kuzey Afrika’da bir sömürge imparatorluğu kurma arzusu peşinde hareket etmeye başlamıştır. Trablusgarp üzerinde ekonomik ambargo faaliyetlerinde bulunan İtalya, Bingazi ve Trablusgarp’ın alınması ile Afrika içlerine doğru yönelip sömürge imparatorluğunu genişletmeyi düşünmüştür.

İtalya 28 Eylül 1911 tarihinde Osmanlı Devleti’ne 24 saat süreli bir ültimatom vermiş, Trablusgarp’ta İtalyanlara ayrıcalıklar tanınmasını ve bölgenin boşaltılarak  kendilerine verilmesi istemişlerdir. Osmanlı Devleti egemenlik anlayışına tamamen ters düşen bu isteklere olumsuz cevap vermiş ve İtalya ile görüşme talebinde bulunmuştur. Durumu fırsat bilen İtalya önceden kararlaştırdığı gibi süre bitimine müteakip Osmanlı Devleti’ne karşı harp ilan etmiş ve Trablusgarp kıyılarına asker çıkarmaya başlamıştır.

Siyasi, askeri ve ekonomik açıdan zor durumda olan Osmanlı Devleti yetersiz deniz kuvveti ve Trablusgarp’ta az sayıda bulunan kuvveti ile işgale karşı çıkmaya çalışmış, fakat başarılı olamamıştır. İçinde bulunduğu durum sebebi ile bölgeye karadan ve denizden askeri güç sevk edemeyen Osmanlı Devleti gönüllü Türk subaylarının bölgeye bir şekilde gitmelerine izin vermiştir.

Tunus ve Mısır’dan kaçarak Trablusgarp’ı savunmaya gelen gönüllü Türk subayları, başta Mustafa Kemal, Binbaşı Enver ve Fethi Bey ülke içinde Sunisi’leri teşkilatlandırmış ve işgalci kuvvetlere karşı çetin ve başarılı mücadeleler vermiştir. Takma isimler, değişik kılıklar, silahsız ve malzemesiz vatan savunması şuuru ile Trablusgarp’a gelen gönüllüler, yaptıkları fedakarlıklar ve kahramanlıklar sayesinde İtalyanların ülke içerisinde ilerlemesine izin vermemişlerdir.

İlerlemesi kesilen ve istedikleri başarıya ulaşamayan İtalya yönünü İstanbul’a çevirmiş, 12 adayı işgal etmiş ve Osmanlı Devleti’nin iç karışıklıklarından, Rusların boğazlar üzerindeki isteklerinden faydalanarak Osmanlı Devleti’ni barışa zorlamıştır.

İsviçre’nin Lozan şehrinde 18 Ekim 1912 tarihinde imzalanan Uşi Antlaşması ile Osmanlı Devleti Trablusgarp’ı İtalya’ya vermek zorunda kalmıştır.

Kaynak adres : http://www.tarihin.com/trablusgarp-savasi/458-trablusgarp-savasi-ozeti.html.html

Trablusgarp Savaşı

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro