Kırık Ve Çıkıklar

Trafik kazası, yüksekten düşme veya üstümüze bir cismin düşmesi. Gün içinde hiç beklemediğimiz bir anda karşı karşıya kalabileceğimiz durumlardan sadece bir kaçı. Ancak sizi can yakıcı bir kırıkla yada bir çıkıkla başbaşa bırakabilir. Top oynarken kontrolsüzce kolumuzun üstüne düştüğümüz ve çığlık attığımız olmuştur muhakkak. Çoğu zaman tıbbi bir destek aldığımız bu kazalara bazen ehli olmayan kişiler de müdahale edebiliyor. Hayat Hastanesi doktorlarından Ortopedi doktotoru Opt Dr. Nihat Elmacı’yla yaptığımız bir röportajlar da kırık veya çıkıklarda neler yapmamız gerektiği üzerine değinildi.

Elmacı’ya göre olası kırık ve çıkık vakaları ciddi vakalardır. Kalsiyumlu gıdalar yemek kemik sistemini güçlendirir. Ancak kaza geliyorum demez misali kol yada bacak kemiği kırılmış bir kazazedede kol ve bacak damarları ya da sinirleri kesilip durumu ağırlaşabilir. Kazazedeye hiçbir şekilde müdahale etmemelisiniz. Bazı doğum hikâyelerinde örneğin omzu çıkmış birinin omzunu yerine takmaya kesinlikle kalkışmayın. Ameliyatla dahi düzeltilemeyecek hale gelebilir. Bir ilkyardımcı olarak kazazedeye yapacağınız en iyi yardım kırık yada çıkık uzvu sabitleyerek en kısa zamanda bir sağlık kurumuna naklini sağlamak olacaktır. Bir uzman gözüyle inceleme gereklidir. Kırık vakası kendini bir takım izlerle belli eder. Bölgede simetri yada şekil bozukluğu,şişlik ve morarma,hareket kısıtlığı veya hiç hareket ettirememe vb durumlar kırık işareti olabilir.

Gerek kırık gerekse çıkık vakaları uzman müdahale ister. Çıkmış bir kemiği ancak deneyimli ve yetkili biri eklem boşluğuna yerleştirebilir. Kazazedeler için kırık-çıkık vakaları çok şiddetli ağrılar verir. En doğru yöntem hep söylediğimiz gibi zamanında ve uygun bir şekilde en yakın sağlık merkezine nakildir.

Doktor Elmacı’ya röportajımıza katıldığı ve verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

konya eskort