Öğretmen Andı Nasıl Yapılır?

ÖĞRETMEN ANDI

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yeni göreve başlayan tüm öğretmenler mesleklerinin ilk gününde bu andı içerek göreve başlarlar. Ayrıca 24 Kasım Öğretmenler gününde bu Andın söylenmesi gelenek haline gelmiştir.

Bir öğretmen olarak bu andı içmeden göreve başlamak hoş karşılanacak bir durum değildir. Kutsal sayılacak her mesleğin bir andı olduğu gibi öğretmenlikte de bu andı ifa etmek gerekmektedir. Yeni mezun olmuş bir öğretmenin mesleğe başlamadan önce yapması gereken and şu şekildedir:

“Türkiye Cumhuriyeti anayasasına, Atatürk inkılâp ve ilkelerine, anayasada ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine sadakatle bağlı kalacağıma;

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma;

Türk milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışacağıma;

İnsan haklarına ve anayasanın temel ilkelerine dayanan millî, demokratik, lâik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Kaynak adres : http://www.tarihin.com/24-kasim-ogretmenler-gunu/ogretmen-andi.html.html

24 Kasım Öğretmenler Günü

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

konya eskort