Avarlar

552 yılında Kurulan Göktürk Devleti, bir takım kabileleri de daha batıya doğru sürmüştür. İşte bunlardan biri de Çin kaynaklarında Juan Juan olarak belirtilen Avarlardır. Avarlar Türk mü değil mi hususunda tartışmalar hala devam etse de, Avarların Göktürk baskısıyla yurtlarını terk ederek yerleştikleri yeni bölgelerde Türk boylarıyla birleştiği öngörülür.

Bu savaşçı kavim Kafkaslardan Bizans sınırlarına sızmaya başlamış; ama Bizans ile anlaşmaya vararak Sabar Devletine saldırıp onları yok etmişlerdir. Bu zafer Avarlara Doğu Avrupa da etkinlik sahası da kazandırmış, topraklarını Karadeniz’in kuzeyinden Tuna nehri boylarına kadar genişletmişlerdir. Avarlar Avrupa etkinlik sahasında birçok milleti bir araya toplayarak imparatorluk halini almıştır. Bu milletlerden bazıları İskitler, Hiung-nu, Hunlar, Bulgarlar, Avarlar, Hazarlar, Kumanlar ve Moğollar’dır.

Tarihçi Walter Pohl’a göre Avarların soyu homojen değildi ve yaptığı açıklamada “Avrupalı Avarların atalarının kim olduğunu bulmaya çalışmak önemsiz bir çaba. Yalnız şundan eminiz ki bu topluluk, geçmişi çok eskilere dayanan bir ad taşıyor ve Göktürk boyunduruğu altında yaşamak istemeyen boyların bir karışımından oluşmuş” demiştir. Bütün bu tartışmalara rağmen İstanbul’u ilk kuşatan Türk devleti olarak kabul görürler. Ayrıca Avarların Avrupa Tarihinde açık etkileri olmuş, Slavların ve Macarların birleşmelerine olanak sağlamış, ayrıca Lombardları İtalya’ya iteleyerek; İtalya’da Lombard egemenliğine neden olmuşlardır. Avrupa Avarları çeşitli savaş taktikleri ve aletleriyle bulundukları bölgenin öncüleri olmuşlardır.

 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

konya eskort