Viyana Kuşatması Neden Başarısız Oldu?

İlki 1529 senesinde gerçekleştirilen Viyana Kuşatması, Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü çok net ortaya koysa da, istenen sonuç alınamamış, bunun üzerine 1683 senesinde, şartlar gerektirdiğinden, yeniden kuşatma gerçekleştirilmiştir.

İlk kuşatmada, yeterli denebilecek bir sayı olan 120.000 asker kullanılmıştır. Ancak bu askerler, Avrupa’nın en önemli noktalarından sayılan Viyana’yı korumak için kullanılan ordu kadar donanımlı değildi. Ağır ve uzun geçen kış şartları için de yeterince hazırlık yapılmamış olması, askerlerin güçsüzleşmesine ve savaşta çok etkin olamayışına sebep olmuştur. İkinci kuşatmada ise, çok daha donanımlı 138.000 kişilik bir ordu ile kuşatılan Viyana, ordunun başında Merzifonlu Mustafa Paşa’nın stratejik yanlışlıkları ve yanlış kararlarının sonucu olarak fethedilememiştir.

Viyana kapılarına dayandığında, hemen hücum etse istenen sonuç alınabilecekken, Merzifonlu Mustafa Paraş, uzun süreli kuşatma pozisyonunda kalmış, bu sürede Viyana’ya Avrupa krallıklarından destek orduları yetişmiştir.

Viyana Neden Kuşatıldı?

Dönemin büyük güçlerinden Avusturya İmparatorluğu, Macaristan üzerinde egemenlik kurmak ve topraklarına sahip olmak istediğinden, uzun dönemde baskılar kurmuş ve hak iddia etmiştir. Macaristan ile tarihi bağları kuvvetli olan Osmanlı İmparatorluğu, dönemin kralından gelen destek ve koruma talebiyle hareket geçmiş ve Avusturya İmparatorluğu egemenlik kurmasını engellemek için kuşatılmıştır.

İspat edilememekle birlikte; bir ikinci amaç ise, bu kuşatmanın verdiği stratejik değer ile Avrupa kıtası üzerinde genişlemek isteyen Osmanlı İmparatorluğu, Viyana’yı bir kapı gibi kullanmak istemiştir.

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro