Endülüs’ün Son Müslümanları

Beş asır süren yasaklar döneminden sonra 1970’li yıllarda İspanya’da İslam yine boy göstermeye başladı. Müslüman olan İspanyollar bir platform kurdular ve 1990’ların başlarında Cordoba yakınlarındaki Almodovar del Rio kasabasına yerleştiler. Sürgün tam beş asır sonra İspanya’da Müslümanların yaşadığı ilk yerdi burası. 20 Yıl çeşitli faaliyetlerin yürütüldüğü kasaba İspanya’nın unutturulan İslami geçmişiyle yüzleşmesine vesile oldu.
Kasabanın bulunduğu tepe iber yarımadasının en eski yerleşim alanlarından biri. Tartessoslar, Turdetaniler, Romalılar, Vizigotlar, Endülüs müslümanları ve İspanyollar 3 bin yıl boyunca sırasıyla burada yaşadılar. Müslüman tarihçi El-Makkari bu tepede oturan Tartessoslu krallardan birinin kurtuba şehrini kurduğunu söyler.
Romalı coğrafyacı Plinius’un Naturalis Historia Metinlerinden birinde yazdığına göre günümüzdeki kasaba yakınlarında carbula adında eski bir köy vardı. Roma döneminden kalan sayısız arkeolojik alan bize burada Roma’ya büyük amforalarla nehir üzerinden ihraç edilen zeytin yağına dayalı bir ticari gelişmenin yaşadığını gösterir. Günümüzdeki kasabada bu amforalardan bol miktarda bulunmaktadır.

 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

konya eskort